Ліквідація бізнесу

Ліквідація бізнесу, зокрема підприємства – це припинення його діяльності без передачі прав та обов'язків іншому власнику. За законодавством України дана процедура переважно застосовується до ТОВ, ТДВ, АТ, рідше до ФОП. Причини ліквідації компанії можуть бути різними, але для того, щоб цей процес пройшов максимально швидко і злагоджено, необхідно чітко дотримуватися алгоритму дій, встановленого законом. Нижче розглянемо причини та особливості ліквідації підприємства на прикладі ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю).

Причини ліквідації

Найчастіше товариства з обмеженою відповідальністю припиняють існування з кількох причин.
  1. Борги. Відчутні заборгованості та нездатність компаній погасити їх у майбутньому є вагомою причиною для ліквідації підприємства. Кредитування, залучення сторонніх ресурсів можуть зіграти злий жарт та втягнути організацію у справжню боргову яму.
  2. Негативна ліквідність. Низька купівельна спроможність населення, постійні коливання на ринку не дають багатьом компаніям вийти у стабільний плюс навіть за кілька років.
  3. Рішення засновників. Власники підприємства можуть вирішити займатися іншим видом бізнесу. Іноді для цього достатньо реорганізації, але часто власники компанії вважають за краще відкрити чисте ТОВ.
Ліквідація підприємства чи підприємства може бути як добровільною, і примусової. У першому випадку дана процедура запускається через низьку ліквідність або за рішенням засновників. Примусова ліквідація найчастіше буває через борги підприємства. Цей процес розпочинається за рішенням суду. Виплати працівникам, погашення боргів здійснюється за рахунок фінансів, що залишилися, і реалізації корпоративної власності. Далі розберемо порядок ліквідації. Наприклад візьмемо добровільне припинення діяльності підприємства у вирішенні власників.

Порядок ліквідації підприємства (за рішенням власників)

Офіційна ліквідація підприємства – складний та трудомісткий процес. Необхідно виключення компанії з реєстрів, зняття з обліку у фіскальній службі тощо. Розглянемо поетапну процедуру ліквідації бізнесу.
  1. Ухвалення рішення про ліквідацію.
Організується загальні збори засновників, у яких розробляється план майбутніх дій і підбирається ліквідаційна комісія. Це рішення потрібно оформити офіційно та подати до державної реєстрації як протоколу ліквідації.
  1. Звернення до уповноважених інстанцій для проведення перевірок.
До переліку вищезгаданих інстанцій входять: департамент соц. страхування, пенсійний фонд, фіскальна служба та інші державні органи За підсумками цих перевірок, видаються довідки про відсутність заборгованостей, сплату податків та інші виплати.
  1. Закриття рахунків.
Необхідно закрити всі розрахункові рахунки, задіяні у процесі ліквідації. Якщо є філії та підрозділи організації, їх також потрібно закрити.
  1. Оцінювання активів.
Це повна інвентаризація всього майна, що перебуває у власності компанії. Якщо рахунку фірми немає цінних капіталів, процедура прискориться.
  1. Звільнення працівників.
Цей етап слід здійснювати гранично уважно, дотримуючись всіх норм чинного трудового законодавства. За законом потрібно повідомити співробітників про закриття компанії не пізніше ніж за 2 місяці виплатити зарплати.
  1. Розрахунки із кредиторами.
Тут діє порядок реєстру прийнятих вимог. Послідовність розрахунків визначається відповідно до заздалегідь встановленого порядку. Також має бути продаж активів, здавання документів до архіву, отримання повідомлення про закриття підприємства тощо. Процедура ліквідації підприємства може й інші етапи, робочі моменти. Як видно з усього сказаного, закриття бізнесу – трудомісткий, довгий процес, що вимагає певних знань та досвіду. Оптимальним рішенням буде довірити його спеціалістам, які надають послуги з ліквідації бізнесу на професійному рівні. АТ «Аспер» ефективно вирішить будь-яке питання, пов'язане із закриттям підприємства. Процедура буде проведена швидко, з мінімальним залученням клієнта виключно в рамках закону.
Контактна інформація
Телефон

+38 (068) 038 79 68

Потрібна консультація?

Будь ласка, заповніть форму і наші фахівці дадуть відповідь на всі Ваші питання