Визначення меж земельної ділянки

Визначення меж земельної ділянки – один із найбільш затребуваних типів землевпорядної документації. Основою для розробки цього документа є заява суб'єкта господарювання та дозвіл органу місцевого самоврядування. Нижче розглянемо, у яких випадках і як проводиться встановлення меж землеволодінь, які документи для цього знадобляться й інші нюанси.

Коли потрібно визначити та уточнити земельні кордони?

Ця процедура необхідна у таких випадках, як:
 • купівля-продаж землі, перехід ділянки до нового власника;
 • пошкодження або втрата раніше встановлених межових знаків;
 • необхідність пробурити на земельній ділянці  свердловину;
 • виправлення помилок та неточностей за неправильно встановленими межами;
 • проведення будівельних робіт на ділянці (житлові та господарські споруди);
 • встановлення огорож;
 • вирішення спорів та земельних взаємин із власниками сусідніх землеволодінь.
Встановлення меж земельної ділянки здійснюється відповідно до технічної документації, де зазначено розташування поворотних точок землеволодіння на місцевості (в натурі). Уточнити межі земельної ділянки потрібно, якщо:
 • дані про точні межі ділянки відсутні або втрачені;
 • кадастрові відомості про координати поворотних точок меж землеволодіння неточні;
 • у кадастрових даних недостатньо інформації про однозначне розташування поворотних точок.
Крім того, уточнення меж земельної ділянки зі збільшенням площі доступне лише в межах норм безоплатної приватизації. Наприклад, у вашому користуванні 13 соток землі, але відповідно до законодавства ви можете оформити лише 10 соток із цільовим призначенням – зведення та обслуговування житлового будинку. Тоді ви можете дооформити ще 3 сотки, але вже на іншу особу або для іншого цільового призначення.

Хто має право визначати межі ділянки?

Закон України «Про землеустрій» говорить, що розробляти технічні документи із землеустрою, так само як і здійснювати визначення, винесення межових ліній у натурі, мають право:
 • фізичні особи-підприємці (ФОП), які мають необхідне технологічне та технічне оснащення, мають сертифікат інженера-землеупорядника;
 • юридичні особи, які мають у розпорядженні все необхідне для виконання робіт обладнання, а також мінімум двох сертифікованих інженерів-землеупорядників у штаті, які відповідатимуть за якість робіт.
Що стосується інженерів-землеупорядників селищних рад, то ці особи не мають повноважень і прав виконувати таку діяльність як встановлення, відновлення меж ділянки на місцевості. На таку процедуру, як встановлення меж земельної ділянки, вартість залежить багатьох чинників. Головне – довірити її досвідченим професіоналам, які виконають все швидко та якісно.

Як відбувається встановлення меж земельної ділянки?

Роботи здійснюються поетапно.
 1. Підготовка.
Здійснюється збір та аналіз документації із землеустрою (земля, яка є) і правових підстав для надання землі у власність. Також виконується збір даних щодо наявності спірних питань на тему меж земельної ділянки тощо.
 1. Топографічні та геодезичні роботи.
На території ведуться геодезичні роботи з визначення поворотних точок ділянки для встановлення кордонів.
 1. Камеральна діяльність.
Інформація, отримана внаслідок топографічних та геодезичних робіт, опрацьовується. Здійснюється розробка технічної документації щодо винесення меж земельної ділянки у натурі (безпосередньо на місцевості). У результаті земельній ділянці встановлюються межі, які фіксуються спеціальними межовими знаками (дерев'яні кілочки, сталеві стрижні). Передача межових знаків для зберігання власнику земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі даних знаків для зберігання.

Де не встановлюються межові знаки?

Спеціальні межові знаки не встановлюють:
 • на вимогу власника ділянки, якщо межі землеволодіння збігаються з природними та штучно створеними лінійними спорудами (струми, огорожі, фасади та інші);
 • у місцях, де знаходяться загальні поворотні точки меж ділянки з встановленими раніше межовими знаками;
 • у поворотних точках землеволодінь, за визначенням законодавства представлених для обслуговування, розміщення та експлуатації лінійних об'єктів (лінії зв'язку, електропередач), опорних конструкцій тощо;
 • там, де установка не можлива, наприклад, на водних об'єктах або при забороні здійснення земельних робіт (у цьому випадку замість спеціальних кілочків можна позначити межові значки за допомогою маркувальної фарби).
Нижче розглянемо, які документи вимагатиме така процедура як визначення, зміна меж земельної ділянки.

Документи для встановлення меж ділянки

Встановлення меж землеволодіння потребує збирання та підготовки певного пакету документації. Сюди входять:
 • копії документа, що посвідчує особу (паспорт) та ідентифікаційного коду;
 • копії документації, що підтверджує право власності на земельну ділянку (дарова, договір купівлі-продажу тощо);
 • копії документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно, якщо воно є на ділянці;
 • рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування щодо надання дозволу на відведення земельної ділянки у власність (за потреби).
З цим переліком документів потрібно відправитися до землевпорядної організації для укладання договору. Як правило, на таку послугу, як уточнення меж земельної ділянки, вартість профільних компаній цілком доступна для клієнтів.

Порядок визначення меж земельної ділянки

Стаття №55 закону «Про землеустрій» свідчить, що відновлення, зміна та визначення меж землеволодінь виконується відповідно до картографічної, геодезичної та топографічної документації з використанням спеціального обладнання. Встановлені межі фіксуються межовими знаками певного зразка. Інженер-землевпорядник (ФОП або працюючий у штаті землевпорядної компанії) виїжджає на вказану замовником локацію та за допомогою спеціального обладнання та координат земельної ділянки встановлює точки поворотних кутів землеволодіння. Фіксація меж земельної ділянки спеціальними межовими знаками здійснюється цим спеціалістом виключно у присутності власника землі, власників суміжних наділів або їх законних довірених осіб. Повідомити власників суміжних землеволодінь про дату, час проведення таких робіт, як відновлення, визначення чи усунення меж земельної ділянки, потрібно завчасно. Це робиться не пізніше ніж за 5 робочих днів до проведення процедури. Саме повідомлення надсилають рекомендованим листом, кур'єром або іншими прийнятними способами зв'язку. Якщо місцезнаходження власників суміжних земельних ділянок невідоме, сповіщення про майбутні роботи виконується через засоби друку місцевості, де розміщується ця земельна ділянка. Коли власники суміжних землеволодінь, (як і їх довірені особи) з будь-яких причин що неспроможні безпосередньо перебувати на процедурі фіксації кордонів з допомогою спеціальних межових знаків, цей процес може бути здійснено без їх присутності. Це можливо за умови належного оповіщення даних суб'єктів про дату та час проведення згаданих вище робіт. Цей факт наголошується в акті приймання/передачі межових знаків на зберігання.

Як вирішуються спірні питання щодо меж земельної ділянки?

Відповідно до Земельного кодексу України вирішення спорів щодо меж суміжних землеволодінь у межах населених пунктів розглядають саме органи місцевого управління. Якщо власники суміжних ділянок не погоджуються з рішенням місцевих органів самоврядування, здійснюється встановлення меж земельної ділянки у судовому порядку.

Вартість послуги

На таку послугу, як визначення меж земельної ділянки, ціна визначається залежно від загальної площі даного землеволодіння, складності документації, що розглядається, та інших важливих факторів, що відображаються в договорі. Якщо вам потрібне встановлення меж землеволодіння – звертайтесь до АТ «Аспер». У нашій компанії працюють фахівці, які мають належний досвід і сучасне, технологічне обладнання для якісного виконання робіт. Крім того, на таку послугу, як визначення чи відновлення меж земельної ділянки, ціна в нашій компанії є максимально вигідною для клієнтів.
Контактна інформація
Телефон

+38 (068) 038 79 68

Потрібна консультація?

Будь ласка, заповніть форму і наші фахівці дадуть відповідь на всі Ваші питання