Запровадження економічного паспорта українця: міф чи реальність?

Вперше запровадження економічного паспорту українця було анонсовано у передвиборчій програмі Володимира Зеленського. У 2020 році, народним депутатом України від «Слуги народу» Дмитром Костюком внесено на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про економічний паспорт українця» №2754.

Натомість, серед українців, ідея запровадження економічного паспорту має значний відклик, враховуючи що, пропонуємо більш детально вивчити це питання та зрозуміти, які переваги зможе отримати пересічний громадянин у разі прийняття законопроекту №2754.

Що являтимуть собою економічні паспорти українця?

  Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Проте, дана норма Конституції не означає, що будь-яка фізична особа, яка має громадянство України може самовільно приступити до видобутку корисних копалин, стаття 13 Конституції України говорить про те, що права власника (тобто народу) реалізуються через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.  Держава наділила останніх достатніми повноваженнями для вираження волі українського народу як власника надр, що виявляється у наданні погоджень на використання надр, наданні спеціальних дозволів на користування надрами за умови дотримання визначених законом процедур тощо.
  Відповідно до проекту закону, економічний паспорт українця являє собою особистий рахунок українців, на який будуть відраховуватись кошти у розмірі 1% від реалізації всіх корисних копалин, видобутих на території України. Хто ж зможе отримати економічний паспорт українця? Економічним паспортом українця, відповідно до законопроекту зможуть скористатися: українці народжені після 1 січня 2021 року, які проживають на території України упродовж 18 років. Кошти виплачуватимуться громадянам після досягнення ними 18 років, а держава гарантує свободу вибору щодо розпорядження коштами.
  Мета створення економічного паспорту передбачає підвищення економічного рівня життя населення, припинення відтоку українців за кордон, збереження генофонду України, забезпечення фінансової стабільності держави.
  Перш за все держава має на меті створення так званої фінансової подушки для молодих українців, які не мають можливості отримати вищу освіту, через відсутність коштів для навчання на контракті та запобігання відтоку таких українців на заробітки до інших країн.
  Зараз залишається досить багато дискусій стосовно того, хто контролюватиме роботу фонду та яке з міністерств зможе здійснювати роботу такого типу, як саме виплачуватимуться кошти українцям по досягненню ними 18 років та у яких розмірах. Законопроект №2754 потребує значного доопрацювання та вдосконалення, проте ідеї закладені в ньому є прогресивними.

Чи принесе користь створення економічних паспортів?

  З появою нових ініціатив від влади виникають справедливі питання: чи принесе це користь населенню та як вплине на оподаткування? Прототипи економічних паспортів діють в багатьох країнах світу: Норвегії, США, ОАЕ, Саудівській Аравії та ін. Вони різняться певними нюансами, проте працюють за схожою системою. Розглянемо досвід запровадження економічних паспортів у інших країнах світу.

Економічні паспорти в Норвегії

  У Норвегії існує “Норвезький нафтовий фонд”. Оскільки в країні розвинута нафтодобувна промисловість, та особливість економіки держави полягає в тому, що виробництво та експорт нафти і газу складають значну долю економіки. З метою уникнення ситуації щодо дестабілізації курсу він надлишкових надходжень до бюджету країни через високий експорт нафтопродуктів, було створено Норвезький нафтовий фонд, до якого спрямовуються надлишкові надходження від експорту. Накопичені у Фонді кошти розподіляються між громадянами, проте не використовуються як прямі виплати на рахунок,  а накопичуються у формі іноземних інвестицій.

Розподіл грошей на Алясці

  В штаті створено Перманентний фонд ще у 1976 році. До нього перераховується 25% прибутку від продажу нафти. Дані кошти, розподіляються між жителями штату порівну та щорічно здійснюються виплати безпосередньо на рахунок особи. Гроші отримує кожен, хто мешкає у штаті не менше одного року та планує жити на Алясці й далі.
Виплати варіюються від 1000 до 2000 доларів. Рідко сума буває нижчою. Але важливо, аби мешканці не виїжджали за межі штату більше ніж на 180 днів. Виняток становлять лише родини військових та студенти. Отримують дивіденди не лише дорослі, але й діти.

Чи не знеціняться гроші?

  У випадку прийняття відповідних законів, перші виплати від продажу корисних копалин можна очікувати лише у 2040 році. Тож в батьків виникає питання, чи не впаде у ціні валюта до того часу? Оскільки гроші на рахунок зараховуватимуться із дивідендів, курс валюти не впливатиме на суму, що буде зарахована. Вона збільшуватиметься та зменшуватиметься щорічно в залежності від того, як реалізовуватимуться надра, проте, за прогнозами аналітиків, повного знецінення не станеться.
  Чи слідкуватимуть за тим, куди витрачаються гроші, питання ще не вирішене. Частина політиків проти контролю, бо має бути свобода вибору. Інші за, адже у 18 років не всі ще розуміють значення грошей та необхідність отримання, наприклад, якісної освіти. Тож як саме виглядатиме кінцевий текст законопроєкту, сказати точно ніхто не може. Але ідея інвестувати в майбутнє молоді розвивається та має почати працювати найближчим часом.

Контактна інформація
Телефон

+38 (068) 038 79 68

Потрібна консультація?

Будь ласка, заповніть форму і наші фахівці дадуть відповідь на всі Ваші питання