Оформлення купівлі-продажу земельної ділянки

У угодах, пов'язаних із землеволодіннями, оформлення купівлі-продажу земельної ділянки, підписання відповідного договору – досить часта процедура, що здійснюється між сторонами, що купують і продають. Документацію купівлі-продажу ділянок необхідно нотаріально завірити. Нижче розглянемо особливості цієї процедури.

Підготовка до процедури купівлі-продажу

Купівля-продаж земельної ділянки передбачає низку підготовчих процедур: потрібно перевірити та зібрати необхідні документи, узгодити їх з нотаріусом, оцінити земельну ділянку та багато іншого. Про це докладніше.
  1. Документація та наявність кадастрового номера.
Оформлення угоди купівлі-продажу земельної ділянки потребує підготовки низки документів. Необхідно переконатися у наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, до таких документів можна віднести: державний акт на право власності на земельну ділянку, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності, що набрало законної сили судове рішення тощо. Крім цього, необхідно переконатися, що земельна ділянка має кадастровий номер. Відповідно до ч.1 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування. Якщо кадастровий номер відсутній, потрібно обов'язково його зареєструвати. Про те, як це зробити, коротко буде розказано нижче. Без кадастрового номера укладення договору про купівлю-продаж земельної ділянки неможливо.
  1. Послуги нотаріуса.
Для оформлення договору купівлі-продажу земельної ділянки необхідно вибрати нотаріус. Вибір нотаріуса узгоджується сторонами договору.
  1. Проведення оцінки земельної ділянки та нерухомості.
Щоб укласти договір, необхідно замовити оцінку земельної ділянки та нерухомості, що знаходиться на ньому, у незалежного спеціаліста. Але тут варто врахувати, що дана оцінка дійсна протягом 6 місяців з моменту її отримання. Тому, якщо укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки передбачається у невизначеному майбутньому, з цією процедурою краще не поспішати.
  1. Дозвіл на купівлю-продаж земельної ділянки.
Якщо ви перебуваєте у шлюбі, потрібна згода чоловіка/дружини на укладення угоди та договору купівлі-продажу. Це може бути особиста присутність у нотаріуса або засвідчена спеціалістом дозвіл. Крім того, якщо земельна ділянка має кілька власників, їх згода також необхідна.
  1. Цільове призначення земельної ділянки та ймовірні обмеження у будівництві.
Коли земельну ділянку купують під будівництво будинку, необхідно переконатися, що це дозволено законом. Наприклад, на земельному наділі сільськогосподарського призначення житлові будинки заборонені.
  1. Наявність об'єкта нерухомості на земельній ділянці.
Коли на земельній ділянці знаходиться будинок, на нерухомість необхідно оформити документи. Якщо правовстановлюючі документи на об'єкт нерухомості відсутні, будову необхідно узаконити та оформити. Також важливо, щоб під час укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, землеволодіння було без обтяжень – арешт, іпотека тощо. Інакше проведення угоди неможливе. Крім того, перед тим як укладати договір, сторони зобов'язані домовитися про ціну земельної ділянки, яка влаштує всіх учасників угоди. Також продавець і покупець зобов'язані вирішити, хто нестиме витрати на послуги нотаріуса, оподаткування. Тепер розглянемо як отримати кадастровий номер на земельну ділянку.

Отримання кадастрового номера

Кадастровий номер – це держреєстрація землеволодіння у національній кадастровій системі, без нього оформлення продажу земельної ділянки та відповідного договору неможливе. Для отримання кадастрового номера потрібно зібрати пакет документів та звернутися за допомогою до організації, яка надає послуги із землевпорядних питань. Фахівці компанії проведуть низку робіт, у ході яких буде сформовано кадастровий план земельної ділянки та розроблено технічну документацію. Останню потрібно погодити та подати на реєстрацію до відділу Держгеокадастру через ЦНАП. Через 14 днів з моменту реєстрації клієнт отримує витяг із державного земельного кадастру із зазначенням кадастрового номера. Крім реєстрації у земельному кадастровому реєстрі, для укладання договору купівлі-продажу землеволодіння потрібна й інша документація.

Документи для договору на продаж земельної ділянки

Тут належить зібрати наступний пакет документів, як:
  • паспорти та ІПН всіх власників земельного наділу;
  • правовстановлююча документація на землю;
  • експертна оцінка ціни земельної ділянки;
  • документація про відсутність або наявність будівель;
  • довідка із державного земельного кадастру.
Також оформлення землі у власність та укладання відповідного договору вимагає згоди чоловіка/дружини, якщо продавець перебуває у шлюбі (або був на момент покупки), паспорт та ІПН чоловіка/дружини, та свідоцтво про шлюб або розлучення. Як можна побачити, укладання договору та укладання угоди про купівлю-продаж земельної ділянки – дуже відповідальна процедура. Покупцеві слід бути уважним у процесі переоформлення земельної ділянки. Розумним рішенням тут буде залучення професіоналів АТ «Аспер», які підготують повний пакет документації та супроводжуватимуть процес, аж до його успішного завершення. З нами ви скоротите ризики та купите земельну ділянку максимально безпечно.
Контактна інформація
Телефон

+38 (068) 038 79 68

Потрібна консультація?

Будь ласка, заповніть форму і наші фахівці дадуть відповідь на всі Ваші питання